O ČEM TO BUDE

Budeš mít 24 hodin na vytvoření blockchainového produktu. Čeká tě učení, brainstorming, hackování a networking. Budeš moct rozvinout svůj inovativní nápad na využití blockchainu, a to za použití prvotřídní technologie od IBM. Vytvoř hvězdný tým; ty nejoriginálnější nápady budou odměněny skvělými cenami.

Hackathon přivede dohromady programátory, grafické designéry, vývojáře a jiné technické nadšence, aby společně vytvořili inovativní projekty využívající technologii Hyperledger Composer a Blockchain Fabric.

Blockchain přináší velká očekávání, podle mnohých jde o technologii budoucnosti. Přijď ukázat, že blockchain už není jen kryptoměna – máš příležitost vytvořit zcela nový use case v těchto oblastech:

 • Finance

 • Public Services

 • Mobility & Logistics

 • Space Technology

Vybereme nejinspirativnější nápady. Porota zvolí výherce na základě originality, proveditelnosti a přínosů jejich výstupu.

 

CO DALŠÍHO TĚ ČEKÁ

Poradenství od prvotřídních odborníků v oblasti blockchainu. Workshopy, přednášky, mentoři. Na kvalifikaci nezáleží, každý se něco přiučí.

Propojeni s ostatními hackery a špičkami blockchainové komunity z celého světa.

A v neposlední řadě: výborné jídlo, spousta kafe a čas strávený se skvělými lidmi!

 

CHALLENGES OF THE HACKATHON

Join the hackathon on blockchain and distributed ledger technologies (DLTs) and to respond to the following core challenges:

 • New businesses: How do blockchain/DLTs challenge and transform the existing infrastructures and institutions? What new and unexpected, social, technical and business models they bring about in areas such as offer for managing data and, assets, global trade, etc.?

 • Legacy technologies and procedures: How to integrate blockchain/DLTs with existing procedural, operational, social and technical infrastructures? Can it improve the efficiency and transparency of business and governance?

 • Emerging technologies: How to integrate blockchain/DLTs with various branches and methods of AI, machine learning? How to use existing and new sources of data (IoTs, satellites, biochips etc.)?  

 • Code-enforced contracts: How can the self-executing function of blockchains/DLTs facilitate, verify, and enforce the negotiation or performance of agreements?

 • Blockchain for good: how to use the emerging technology in areas such as fighting the climate change or supporting human rights? How can blockchain/ DLT enhance consumer confidence and support more ethical and sustainable business practices?

 • Monetizing and protecting creativity, art and design: How can immutability and integration of blockchain/ DLTs help protect intellectual property? Can we use it to establish new ways of intellectual creation and dissemination?  

 • Can we create blockchains that care for human rights? Can we design ethical blockchains that fight slavery or improve climate change?    

 • What are the possibilities and limits of automation and governance over the so called “smart contracts”? How to support regulations and standards over blockchain/DLTs, improve consumer confidence and support more ethical and sustainable business practices?  

 • What is the future of creativity, art and design over blockchain/DLTs? What are some reflective and critical uses of such technologies, but also “white/black hat” misuses of such technologies?

oblasti hackathonu

Pro více informací ohledně oblastí, ve kterých bude na hackathonu možné vymýšlet blockchain řešení, klikněte na ikonky níže.


WORKSHOPY

V průběhu prosince a ledna proběhnou expertní workshopy, které budou mít za cíl účastníky připravit na účast v hackathonu. Vysvětlíme Vám, jak funguje Blockchain Fabric, na jaké právní překážky mohou Vaše inovativní nápady narazit a co je vůbec možné v aktuálních byznysových podmínkách na blockchainu postavit.

WS 2: Design myšlení – ověřte svůj nápad

Vždy, když se navrhují řešení pro uživatele, měli bychom užívat metodiky zaměřené na člověka samotného. Jednou z ověřených metodologií z této oblasti je Enterprise Design Thinking, který byl vyvinut a používán v IBM. V následujícím workshopu získáte praktické zkušenosti z této praktiky. Účastníci si mohou vybrat ze dvou scénářů budování umělé inteligence. Můžete se rozhodnout mezi využitím modelové situace od Enterprise Design Thinking, který bere v potaz různé artefakty v myšlení při návrhu podnikání. Nebo je možné vytvořit vlastní řešení využívající technologii chatbot.

Program:

 • Pochopení uživatele

 • Definování osobnosti

 • Vytvoření mapy empatie

 • Definování scénáře a potřeb

 • Playback

 • Vytváření nápadů Blockchain/Questionstorming

Kde: HUB HUB

Kdy: 15. Leden 2019

Kdo: David Enc Jan Louda, Angelika Dudová (IBM)

WS 1: Úvod do blockchain technologie s reálnými příklady

Představení Hyperledger Fabric a porozumění tomu, jak může být používán v Enterprise Solution. Následuje úvod do Hyperledger Composer, který slouží jako vývojový nástroj a rámec, který usnadňuje vývoj aplikací Blockchain a je schopný rychle vytvořit jednoduchou obchodní síť. V rámci workshopu si zkusíte vytvořit vlastní model obchodní sítě, transakcí a aktiv. Navrhnete základní smlouvu a pokusíte se jí umístit do místní sítě Fabric. Následně si budete moci vyzkoušet svůj model a jeho výsledky prohlídnout v Blockchain prohlížeči. Výhodou jsou některé znalosti Java skriptu, ale nevyžadují se.

Kde: IBM Praha

Kdy: 10. Leden 2019

Kdo: Mirek Iwachow (IBM)


WS 4: Vytvořte službu IMB Blockchain v IBM Cloud prostředí

Program:

 • Úvod do připojení a aktualizace sítí v rámci služby IBM Blockchain

 • Demonstrace jednoduchých vzorků a testování pomocí nástroje Hyperledger composer pro instanci IMB Blockchain

 • Konfigurace a instalace prostředí pro místní rozvoj pro práci s vlastní sítí

 • Vytvoření připojení z místního prostředí do služby IBM Blockchain

 • Nasazení místních změn do služby IBM Cloud

Kde: Business Link

Kdy: 6. Únor 2019

Kdo: Pavol Dobiáš, Mirek Iwachow (IBM)

WS 3: Blockchain – právní předpisy a nové obchodní modely

Distribuovaná kniha je stále rozvíjející se technologií, proto mohou obchodní modely a služby založené na DLT narazit na právní překážky. Může se stát, že jsou podle zvláštních vnitrostátních právních předpisů neoprávněné, nebo se dostanou do šedé zóny chybějících zákonů, což vede k právní nejistotě, která odrazuje investory. Při navrhování projektu založeného na DLT je proto nutné zkontrolovat potenciální právní překážky. Workshop představí aktuální vývoj v regulaci související s Blockchain, se zaměřením na možné problémy v oblasti financí, dopravy, logistiky a veřejné sféry.

Kde: Business Link

Kdy: 23. Leden 2019

Kdo: Maria Staszkiewicz, Alex Ivančo (Blockchain Republic) a Tomáš Formánek (Logio)